Dobble – o grze

Gra przeznaczona jest dla 2 do 8 osób. Grać w nią można z czterolatkiem, jak i z pięćdziesięciolatkiem. Żeby gra szybko nie znudziła się jej właścicielom i ich przyjaciołom, jej pomysłodawcy stworzyli aż pięć sposobów, które pozwalają urozmaicić zabawę. Należą do nich m.in:

– zebranie jak największej ilości kart,

– w jak najszybszym czasie się pozbycie się wszystkich kart,

– oddanie jak największej ilości kart swoim przeciwnikom.

Podczas każdej z pięciu gier obowiązuje tylko jedna zasada – trzeba znaleźć element, który łączy dwie karty i jak najszybciej go nazwać. Okazuje się w grze, że niestety nie zawsze jest to proste. Aby graczowi nie znudziła się szybko gra i maksymalnie wytężył swój umysł, na jednej karcie symbol może być bardzo duży i dobrze widoczny, zaś na drugiej może być mały, prawie niezauważalny i do tego jeszcze w innym kolorze. Poza tym na kartach kolory są tak dobrane, że wszystko zlewa się w jedno. Jeżeli mamy np. znaleźć koniczynę na karcie, na której mamy dodatkowo zielone jabłko, drzewo i generalnie wszystko, co jest zielone, to wcale nie jest to takie proste, jakby się wydawało.

 

Dlaczego Dobble zdobyło taką popularność?

 

Gra jest abstrakcyjna, wielu na początku myśli, że będzie nudna, ale wcale tak nie jest. Nie można zarzucić jej tego, że nie pobudza do myślenia, wręcz przeciwnie. Poza tym, szukając elementów wytężamy swój mózg, ćwiczymy spostrzegawczość i szybkość reakcji. Te cechy przydadzą nam się z pewnością w codziennym życiu.

Największą frajdę Dobble sprawia, jeżeli gra w nią większa liczba osób – najlepiej 5 do 6. To, co jest fajne w Dobble, to fakt, że nie jest to tak naprawdę jedna gra. Owszem wykorzystuje się te same karty, jednak w pudełku posiadamy instrukcję, która pokazuje nam pięć różnych możliwości gry. Dzięki temu w przeciągu jednego spotkania możemy zagrać w kilka konfiguracji, które urozmaicą nam czas.

To, co podoba się również użytkownikom to fakt, że gra jest bardzo poręczna. Co to